Automatyka chłodnicza w życiu codziennym

W dobie współczesnych zmian klimatycznych , jak również różnorodnych rzeczy związanych z odkryciami naukowymi, magazynowaniem i transportowaniem doskonale funkcjonujące chłodnictwo zaczyna być coraz ważniejszą dziedziną technologii. Jest wyjątkowo ważne, by niektóre przedmioty – te jak chociażby żywność, leki , a także dobrane substancje chemiczne – były przechowywane w najlepszych warunkach termicznych. Dzięki osiągnięciu właściwie niskich temperatur da się również przeprowadzać proces liofilizacji lub produkcji tzw. suchego lodu. Takie warunki zapewnić jest w stanie tylko bardzo sprawnie działająca automatyka chłodnicza.
chłodnictwo
Na podstawie danych z: http://izolacje.gda.pl/
Ma ona także – na poziomie wysoce zaawansowanym – wiele zastosowań w medycynie, dla przykładu w kriomedycynie. Możliwości jest w dzisiejszych czasach wysoce wiele, i dlatego też zdecydowanie warto dowiedzieć się je bliżej.

chłodnictwo
Na podstawie danych z: http://izolacje.gda.pl/
Historia chłodnictwa sięga już dawnych czasów, kiedy do ochładzania używany był lód i śnieg. Istnieje pogląd, iż już starożytni Azjaci umieli schładzać wodę za pomocą lodu naturalnie powstającego w terenach górskich. W dzisiejszych czasach technologia jest już z jasnych względów o dużo mocniej zaawansowana – możliwe jest nawet ochłodzenie substancji chemicznych do temperatury prawie doskonale bliskiej zeru absolutnemu – ma to nieocenione przeznaczenie w fizyce. Bardzo niewysokie temperatury są bardzo istotne również w podróżach kosmicznych oraz przy skraplaniu gazów.

Ma to wyraźne znaczenie też przy wysoce zwyczajnych czynnościach – przykładowo wysokiej jakości lody są produkowane za pomocą technologii wykorzystujących skroplony azot. Automatyka chłodnicza ma w posiadaniu wyjątkowo mnóstwo zastosowań, i wymienione bynajmniej nie wyczerpują tematu – ma istotne znaczenie w życiu codziennym, przykładowo w technologii (przekonaj się czym jest automatyczna identyfikacja) żywności i klimatyzacji. Tajemniczo brzmiąca liofilizacja, występująca niekiedy na etykietach materiałów spożywczych, to nic innego jak bardzo efektywna metoda suszenia jedzenia w niewysokich temperaturach, która umożliwia na utrzymanie wielu witamin i związków mineralnych oraz pierwotnego smaku. O temacie napisano również tutaj.

Pozostałe artykuły

Audiobooki zamiast książki papierowej ułatwieniem dla ludzi z niepełnosprawnością

książki i audiobooki
Article wrote: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Niewątpliwie istotnym przejawem życia ludzkiego jest jego "konik". Słowem, wszystko to co robi poza swoim zobowiązaniami zawodowymi czy codziennymi. Formy spędzania wolnego czasu na pewno są bardzo zróżnicowane.

Niektórzy z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas np. uprawiając ogródek, inne osoby natomiast preferują rower czy też siłownię, niektórzy lubią bardziej bierne spędzanie czasu na przykład rozkoszowanie się muzyką, lektura itp.


Automatyka chłodnicza to głównie różne metody odprowadzania ciepła, które da się otrzymać za pomocą licznych zjawisk znanych z fizyki. Do znacznie często używanego procesu zalicza się dla przykładu desorpcja, czyli pobranie ciepła. Można to zyskać dla przykładu poprzez uwalnianie poszczególnego gazu poprzez ciecz, lecz jest ogrom innych metod. Desorpcja ma bardzo różne zastosowanie – od drobnych urządzeń, tych jak pompy ciepła, jak i takie przeznaczone do profesjonalnego użytku.

Jest bardzo ważne, by automatyka chłodnicza była znacznie wysokogatunkowa, aby móc szczegółowo otrzymać preferowaną temperaturę. Spełnia to bowiem nieocenione znaczenie w każdej technologii (szerzej - http://rfid.zone/wiedza/) Nawet we względnie wysokich jak na chłodnictwo temperaturach, przykładowo tych stosowanych w klimatyzacji, parę stopni umie zaważyć na samopoczuciu osób korzystających z tych urządzeń.
2018-09-09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.