Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia
Rezerwat przyrody jakim jest Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Kletnie (Kotlina Kłodzka), nieopodal takich miejscowości jak Stronie Śląskie czy Lądek Zdrój. Kompleks został odkryty w 1966 roku, a dla ruchu turystycznego został udostępniony w 1983 roku. Cieszy się on dużą popularnością głównie ze względu na urozmaiconą szatę naciekową.

Stalaktyty, stalagmity czy pola ryżowe są tu na porządku dziennym. Jaskinia obfituje również w bogatą faunę, która stanowi ekskluzywny dom dla nietoperzy oraz bezkręgowców.

Samo wejście do jaskini znajduje się na terenie nieczynnego kamieniołomu i zabudowane jest specjalnym pawilonem. Tu kupimy bilet i poczekamy w kolejce na wejście do jaskini. Należy pamiętać aby wcześniej dokonać rezerwacji, ponieważ tylko ona gwarantuje wstęp. Ograniczona ilości zwiedzających ma na celu ochronę mikroklimatu kompleksu. Część turystyczna jaskini została podzielona na części. Podziemna trasa turystyczna rozpoczyna się w Sali Niedźwiedzia, a kończy Salą Pałacową. Całość została świetnie dostosowana do zwiedzania – wygodny chodnik, kompleksowe oświetlenie – dlatego poszukiwacze ekstremalnych warunków raczej nie będą zachwyceni takimi udogodnieniami.

Gdy przekonasz się, że użyteczne byłyby podobne artykuły na prezentowany temat, to kliknij tutaj i zobacz także inne wiadomości (https://www.warynski.pl/mieszkania-na-sprzedaz-warszawa/).

Jedynie unikalny mikroklimat może stanowić wyzwanie dla laika, bowiem temperatura powietrza wynosi około 6 stopni Celsjusza, a jego wilgotność oscyluje w granicach 100%.

Korytarze Jaskini Niedźwiedziej ułożone są w trzech poziomach. Środkowy został udostępniony dla turystów. Najdłuższy poziom dolny odwiedzają jedynie naukowcy, a górna partia jest zbadana tylko częściowo. Imponująca jest również długość jaskini która wynosi 2230 metrów.

Przed wyprawą do Jaskini Niedźwiedzia warto odpowiednio ciepło się ubrać oraz zaglądnąć na oficjalną stronę internetową, gdzie znajdziemy aktualne informacje o dniach otwarcia oraz cenach biletów, które są różne w zależności od pory roku.

Artykuł pisany specjalnie dla cyklu Ciekawe miejsca.
Na podstawie danych z: Stylownik
2020-11-17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.