Nagłe burze w zachodniej i środkowej Polsce

Przez województwo zachodniopomorskie przeszły dziś gwałtowne burze. Ich efektem jest pozbawienie kilkudziesięciu miejscowości prądu, oraz przejściowe zablokowanie przez połamane gałęzie i powalone drzewa drogi i linie kolejowe. Nieprzejezdna była miedzy innymi droga Poznań-Kołobrzeg. Na terenie południowej i centralnej Polski tworzą się ciągle komórki burzowe, które mogą przynieść obfite opady do 40 mm na metr kwadratowy, grad oraz inne groźne zjawiska meteorologiczne.

Skutki nawałnicy są usuwane przez zachodniopomorskich strażaków którzy wypompowują wodę z zalanych piwnic kilkunastu domów w powiatach drawskim, gryfińskim i łobeskim, oraz pracowników Enei usuwających awarie sieci energetycznej. Według informacji podawanych przez dyżurnego szczecińskiej Enei pozbawionych energii elektrycznej zostało kilkadziesiąt miejscowości w okolicy Goleniowa, Stargardu, Chojny, Myśliborza Węgorzyna i Łobza. Usuwanie awarii może trwać do wieczora. Na środkowym wybrzeżu trwają poszukiwania 4 rybaków, kŧórzy wypłynęli kutrem w morze. Po nawałnicy odnaleziono jego szczątki.

Jednocześnie usuwane są połamane gałęzie i powalone drzewa blokujące drogi w rejonie, między innymi drogę do Węgorzyna, a także utrudniające ruch na drogach nr 148 i 146 w okolicach Łobez. Już usunięte zostały połamane gałęzie które uszkodziły pociąg (strona www) InterRegio relacji Poznań-Kamień Pomorski.

Wysokie temperatury panujące na terenie Polski powodują że przewidywane są następne burze na zachodzie i północy Polski. Możliwe są także gradobicia, a nawet mogą pojawić się trąby powietrzne. Lokalne burze z wyładowaniami pojawiły się dziś w rejonie Zakopanego. Zjawiska te tworzą się w bardzo krótkim czasie i są trudne do przewidzenia.

Jutro deszcze z burzami rozciągać się mogą południkowo od Opola i Wrocławia poprzez Bydgoszcz aż do Trójmiasta.

Źródła

  • Nagła burza w Zakopanem. Turyści na Zamarłej Turni porażeni piorunem - - 17 lipca 2010
  • Forum Polskich Łowców Burz - - 17 lipca 2010
  • Mapa ostrzeń meteorologicznych - - 17 lipca 2010
  • Jdżek, IAR - Burze na zachodzie: powalone drzewa, uszkodzony pociąg - - 17 lipca 2010
  • wit - Nawałnice przeszły nad północną Polską, u nas też może być niebezpiecznie - burze z gradem - Gazeta Pomorska - 17 lipca 2010
  • Nawałnice nad Polską. Zaginęło czterech rybaków - - 17 lipca 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.