Questing - nowy trend turystyczny

zwiedzanie
Przygotowane przez: www.questing.pl
Na podstawie danych z: www.questing.pl
Ponad pół tysiąca osób, które przyjechało odpocząć w Bałtowie, wzięło udział w nowatorskiej formie zwiedzania – questingu. Rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy – za pomocą zagadek rozwiązywali tajemnicę sprzed milionów lat. Quest w Żydowskim Jarze to pierwsza tego typu atrakcja w woj. świętokrzyskim, dostępna przez cały letni sezon turystyczny.

Ta liczba przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – cieszy się z sukcesu Edyta Lenart, koordynatorka Klubu Net Junior Bałt, który opiekuje się questem w Żydowskim Jarze. Tym bardziej, że pogoda nas nie rozpieszczała. Hasłem przewodnim na szlaku w miniony majowy weekend stało się: Marzniemy, ale questujemy – śmieje się i dodaje, że Majówka, choć w prawie zimowej aurze, wniosła wiele pozytywnych, ciepłych emocji, stając się tym samym niezapomnianym przeżyciem.
Nic dziwnego. Goście, którzy tylko weszli do Żydowskiego Jaru, nie mogli oprzeć się jego malowniczej scenerii. Pomiędzy lessowymi skałami poprowadzony został szlak, który wraz z zaznaczonymi na mapie wskazówkami w formie zagadek, doprowadził uczestników wyprawy do skarbu – skrzyneczki z pieczątką, poświadczającej rozwiązanie 40-minutowego questu.

Początkowo sceptycznie byliśmy nastawieni do obcobrzmiącego questu. Do wzięcia udziału w zabawie przekonali nas jednak nasi synowie – 8-letni Kacper i 6-letni Filip – mówi Anna z Warszawy. I całe szczęście, bo to świetny sposób na poznanie kultury czy zabytków, nie tylko tu w Bałtowie, ale w praktycznie każdym mieście. Uważam, że questing szybko zrobi się bardzo popularny – dodaje. Rzeczywiście, rosnące zainteresowanie questingiem doprowadziło do powstania portalu będącego kompendium wiedzy o tej formie spędzania wolnego czasu.

Quest w Żydowskim Jarze, to dopiero początek. W Bałtowie powstaje kolejnych 20, które będą dziełem mieszkańców Bałtowa – właścicieli gospodarstw agroturystycznych i młodzież zrzeszoną w Klubie ‘Bałtek’, uczestników projektu ‘Bałtów polską stolicą questingu’. Już wkrótce, dzięki questom, turyści, którzy zawitają do Bałtowa poznają historię rodu Druckich – Lubeckich czy dzieje wioski neolitycznej oraz wiele innych ciekawostek związanych z tą częścią Gór Świętokrzyskich. – mówi Łukasz Wilczyński z Planet PR, trener questingu. I dodaje, że questing oprócz funkcji poznawczych, ma jeszcze dodatkowy wymiar - rozwija więzi rodzinne.

Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010. Majówka (sprawdź ofertę)
Przygotowane przez: Renata Poreda
2020-02-09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.