Rozrywka dla wielu graczy - spory wybór planszówek, rodzaje i tematyka

Rzecz, którą przypominam sobie z młodości, która była w stanie przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może specjalnego asortymentu, takiego, jaki jest dzisiaj, ale planszówki to był zawsze dobrze spędzony czas z kumplami czy rodziną.

Gra planszowa - Carcassonne
Source: http://www.planszoweczka.pl/
Obecnie wybór gier planszowych jest tak zawrotny, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w którą chcielibyśmy spróbować zagrać, rodzi spory ból głowy. Czy może wybrać gry planszowe ekonomiczne? Za młodugraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie powinno być męczące. Ale czy będzie to coś nowego?

Może trzeba w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być odpowiedni rodzaj gry, w szczególności jeśli nie chcemy grać sami, tylko z rodzicami czy kolegami. Pod warunkiem, że Wasz tok rozumowania jest zbliżony, doskonałym wyborem na początek będzie gra Carcassone - gra familijna, której pierwszorzędnym zadaniem jest budowanie wsi, farm, klasztorów, a to wszystko przy pomocy robotników, którymi rozporządzamy.

Mechanizmy gry są banalnie jasne- zaczynamy od rozmieszczenia na planszy, którą zwyczajowo jest stół, pola startowego. Na początku każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, jaki będzie mógł dodać. Istotne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dodawać w sposób umożliwiający zespolenie ze sobą sąsiednich pól. Jeśli układamy miasto, które może przypominać dawny Wrocław, należy je układać obok pól z miastem - byśmy mogli je powiększać. Po pewnym czasie będziemy mogli zauważyć na planszy rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.

Po wyczerpaniu pól z terenem z dostępnej puli, gracze podliczają zdobyte punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub przejąć od pozostałych graczy, tym więcej punktów otrzymujemy. Tradycyjnie zwycięża gracz, który zgromadzi ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki. A, jako że pojedyncza gra nie trwa specjalnie długo, wnet po skończeniu jednej, chcemy zacząć kolejną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.
2014-03-05 12:25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.