Czytanie książek, a różne inne sposoby pożytkowania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z powszechnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. W obecnym świecie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowych urządzeń, głównie urządzeń komputerowych i sieci WWW. Książki wciąż jednak znajdują spore grono miłośników. Można to stwierdzić chociażby na podstawie obserwacji jak dużo jest osób z książkami w autobusach, kolei i innych środkach komunikacji. Czytanie to rozrywka w rozumieniu tradycyjnym, oprócz zwykłej czynności odczytywania wymaga od czytelnika także rozumienia i uruchomienia fantazji. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to czynność nie potrzebuje dużej refleksji. Oprócz tego poprzez lekturę zwiększa się zasób słownictwa, a odbiorca jest obyty z regułami gramatyki i pisowni języka, w którym czyta. Z tej przyczyny osobom poznającym języki obce nierzadko zaleca się czytanie książek w danym języku, ponieważ przyswajają oni nowe słowa. W szczególności polecane jest czytanie książek, które już się zna, co ułatwi zagłębianie się w ich treść.
Co czytać?

dziewczyny podczas czytania
Przygotowane przez: CollegeDegrees360
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Na pytanie „co warto przeczytać?” nie ma jednej odpowiedzi. Wybory czytelnicze uzależnione są bowiem od gustu danego człowieka, a każda osoba ten gust ma odmienny. Wyborów powinno się więc dokonywać metodą prób i błędów. Po odszukaniu interesującej i dopasowanej do gustu książce można przykładowo zacząć czytać inne pozycje danego autora. Później warto z kolei zapoznać się z pozostałymi pozycjami w ramach tego samego rodzaju. W ten sposób podnosi się szanse na znalezienie czegoś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest ogromny i niemożliwy do zliczenia, każdy więc może trafić na coś dla siebie. Ciekawe propozycje można odszukać tutaj -


Czytelnictwo w Polsce

Pozostałe artykuły

Hotelki w Szklarskiej Porębie - czyli, w jakie miesjce wyruszyć na odpoczynek na Dolnym Śląsku

więcej
Przygotowane przez: Tetsuji Sakakibara
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Pomieszkujesz na Dolnym Śląsku oraz chcesz pojechać w miejsce niezbyt daleko od siebie, by móc odpocząć? A może wręcz przeciwnie - pomieszkujesz na przeciwległym końcu Polski oraz pragniesz udać się w ten konkretny rejon, jednak nie masz pojęcia jeszcze w jakie miejsce konkretnie? Otóż posiadamy dla Ciebie idealne miejsce do odwiedzenia w każdym spośród tych dwóch przypadków, tylko dobrze odczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się o tym konkretnym miejscu jak najwięcej!


Niestety w ostatnich latach widać w Polsce drastyczny spadek poziomu czytelnictwa. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że tylko około 30% obywateli kraju czyta książkę w ciągu jednego roku. Istnieje jednak również niezmienna grupa czytelników, którzy sięgają po lektury nagminnie i systematycznie i w całym roku czytają ich więcej niż 6. Aktualnie spora liczba osób przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to także powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają również uczniowie, często z uwagi na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.
2018-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.