Czytanie książek, a różne inne sposoby pożytkowania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z powszechnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. W obecnym świecie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowych urządzeń, głównie urządzeń komputerowych i sieci WWW. Książki wciąż jednak znajdują spore grono miłośników. Można to stwierdzić chociażby na podstawie obserwacji jak dużo jest osób z książkami w autobusach, kolei i innych środkach komunikacji. Czytanie to rozrywka w rozumieniu tradycyjnym, oprócz zwykłej czynności odczytywania wymaga od czytelnika także rozumienia i uruchomienia fantazji. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to czynność nie potrzebuje dużej refleksji. Oprócz tego poprzez lekturę zwiększa się zasób słownictwa, a odbiorca jest obyty z regułami gramatyki i pisowni języka, w którym czyta. Z tej przyczyny osobom poznającym języki obce nierzadko zaleca się czytanie książek w danym języku, ponieważ przyswajają oni nowe słowa. W szczególności polecane jest czytanie książek, które już się zna, co ułatwi zagłębianie się w ich treść.
Co czytać?

dziewczyny podczas czytania
Przygotowane przez: CollegeDegrees360
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Na pytanie „co warto przeczytać?” nie ma jednej odpowiedzi. Wybory czytelnicze uzależnione są bowiem od gustu danego człowieka, a każda osoba ten gust ma odmienny. Wyborów powinno się więc dokonywać metodą prób i błędów. Po odszukaniu interesującej i dopasowanej do gustu książce można przykładowo zacząć czytać inne pozycje danego autora.

Równie fascynujący tekst prezentowany jest tu, więc odwiedź witrynę intercom motocyklowy bluetooth i sprawdź, jakie informacje tam odnajdziesz. One również Cię zainteresują!

Później warto z kolei zapoznać się z pozostałymi pozycjami w ramach tego samego rodzaju. W ten sposób podnosi się szanse na znalezienie czegoś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest ogromny i niemożliwy do zliczenia, każdy więc może trafić na coś dla siebie. Ciekawe propozycje można odszukać tutaj -


Czytelnictwo w Polsce

Pozostałe artykuły

Pasjonujące jest życie ludzi czytających książki

Jak powiedział dawniej Umberto Eco, kto czyta książki, ten żyje podwójnie. Ta myśl włoskiego autora ma duże przełożenie na aktualną rzeczywistość. Niestety, wielu ludzi zdaje się nie dostrzegać roli, jaką obecnie odgrywa książka. Na rynku działają wedle wielu bardziej nośne media, jak gazety, internet czy telewizja. Żaden przekaz jednak nie da nam tyle, ile czytelnikowi daje ciekawa książka z porządnie dopracowaną, ciekawą fabułą. Dłużące się jesienne wieczory z kocykiem, gorącą czekoladą i książką – kto z nas tego nie pragnie?


Niestety w ostatnich latach widać w Polsce drastyczny spadek poziomu czytelnictwa. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że tylko około 30% obywateli kraju czyta książkę w ciągu jednego roku. Istnieje jednak również niezmienna grupa czytelników, którzy sięgają po lektury nagminnie i systematycznie i w całym roku czytają ich więcej niż 6. Aktualnie spora liczba osób przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to także powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają również uczniowie, często z uwagi na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.
2019-03-18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.