Czytanie książek, a różne inne sposoby pożytkowania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z powszechnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. W obecnym świecie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowych urządzeń, głównie urządzeń komputerowych i sieci WWW. Książki wciąż jednak znajdują spore grono miłośników. Można to stwierdzić chociażby na podstawie obserwacji jak dużo jest osób z książkami w autobusach, kolei i innych środkach komunikacji. Czytanie to rozrywka w rozumieniu tradycyjnym, oprócz zwykłej czynności odczytywania wymaga od czytelnika także rozumienia i uruchomienia fantazji. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to czynność nie potrzebuje dużej refleksji. Oprócz tego poprzez lekturę zwiększa się zasób słownictwa, a odbiorca jest obyty z regułami gramatyki i pisowni języka, w którym czyta. Z tej przyczyny osobom poznającym języki obce nierzadko zaleca się czytanie książek w danym języku, ponieważ przyswajają oni nowe słowa. W szczególności polecane jest czytanie książek, które już się zna, co ułatwi zagłębianie się w ich treść.
Co czytać?

dziewczyny podczas czytania
Przygotowane przez: CollegeDegrees360
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Na pytanie „co warto przeczytać?” nie ma jednej odpowiedzi. Wybory czytelnicze uzależnione są bowiem od gustu danego człowieka, a każda osoba ten gust ma odmienny. Wyborów powinno się więc dokonywać metodą prób i błędów. Po odszukaniu interesującej i dopasowanej do gustu książce można przykładowo zacząć czytać inne pozycje danego autora. Później warto z kolei zapoznać się z pozostałymi pozycjami w ramach tego samego rodzaju. W ten sposób podnosi się szanse na znalezienie czegoś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest ogromny i niemożliwy do zliczenia, każdy więc może trafić na coś dla siebie. Ciekawe propozycje można odszukać tutaj -


Czytelnictwo w Polsce

Pozostałe artykuły

Z jakiego powodu podróże samolotem stały się tak powszechne?

samolot
Przygotowane przez: www.sxc.hu
Na podstawie danych z: www.sxc.hu
Właśnie wchodzimy w ostatni etap okresu letniego. Jeszcze jakiś czas i uczniowie powrócą do nauki oraz codziennych obowiązków. Jeżeli jednak ktoś nie zaliczył jeszcze wakacyjnego wyjazdu, to czas najwyższy, aby nadrobić te zaległości.Na zakup turnusu w agencji turystycznej z pewnością będzie już za późno. Poza tym, nie łudźmy się, statystycznego rodzimego licealistę albo studenta nie stać na „dorosłe” wczasy all inclusive na modnej egzotycznej wyspie. Na szczęście, młodzież ma mnóstwo pomysłów na to, jak zorganizować tanie wyjazdy, które będą jednocześnie atrakcyjne.


Niestety w ostatnich latach widać w Polsce drastyczny spadek poziomu czytelnictwa. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że tylko około 30% obywateli kraju czyta książkę w ciągu jednego roku. Istnieje jednak również niezmienna grupa czytelników, którzy sięgają po lektury nagminnie i systematycznie i w całym roku czytają ich więcej niż 6. Aktualnie spora liczba osób przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to także powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają również uczniowie, często z uwagi na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.
2018-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.